Zaloguj się

Niewiele osób wie, że dr Franciszek Stefczyk (1861-1924), twórca wiejskiej spółdzielczości kredytowej na ziemiach polskich, 17 lutego 1914 roku przybył z wizytą do Limanowej i w budynku ówczesnego starostwa, przy obecnej ulicy Matki Boskiej Bolesnej wygłosił referat o zasadach działalności Kas Raiffeisena.

⏳ Jak donosiła ówczesna prasa, w spotkaniu tym uczestniczyło 60 przedstawicieli kas typu Reiffeisena z terenu powiatu limanowskiego Bezpośrednimi spadkobiercami i kontynuatorami tej działalności są obecnie Banki Spółdzielcze. Nic więc dziwnego, że w siedzibie Banku Spółdzielczego w Limanowej znajduje się portret Franciszka Stefczyka namalowany w latach międzywojennych przez limanowskiego malarza – Franciszka Mrażka. 

⏳ W pół roku po pobycie w Limanowej, 17 sierpnia 1914 roku, w dzień po powołaniu przez Naczelny Komitet Narodowy w Krakowie Legionów Polskich, mających stanowić zaczątek wojska polskiego, Franciszek Stefczyk ogłosił odezwę do wszystkich kas oszczędnościowo -pożyczkowych o pomoc w sfinansowaniu tej inicjatywy Józefa Piłsudskiego. Dzięki środkom przekazanym przez spółdzielnie w ciągu następnych dziesięciu dni można było wyposażyć przeszło dwa tysiące legionistów.
 

📸   Portret Franciszka Stefczyka namalowany w latach międzywojennych przez Limanowskiego Malarza Franciszka Mrażka. Zdjęcie pochodzi z zasobów Banku Spółdzielczego w Limanowej

________________________
 

Świętuj 145. urodziny Banku Spółdzielczego w Limanowej!