Zaloguj się

W wiosennej atmosferze i wielkanocnym nastroju w ostatnią niedzielę marca i pierwszą niedzielę kwietnia 2016r. uczniowie klas II, IV i V wraz z wychowawcami zorganizowali przy Kościele Parafialnym w Szyku „Świąteczny Kiermasz Wielkanocny”, w trakcie którego prezentowane były własnoręcznie wykonane: baranki, pisanki, kartki, stroiki i koszyczki.

Ozdoby wielkanocne zostały przygotowane przez dzieci na lekcjach plastyki, jak również przez rodziców. Tradycyjnie, nie zabrakło domowych wypieków, które cieszyły się ogromnym „wzięciem”.  Dochód z wielkanocnego kiermaszu zasilił konta książeczek SKO z przeznaczeniem na klasowe wycieczki. Wszystkim zaangażowanym  dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu kiermaszu, a z okazji Świąt Wielkiej Nocy życzymy pomyślności oraz radości  ze spędzonych wspólnie chwil w rodzinnym gronie.

Palma wielkanocna

Czy jest coś ważniejszego, co możemy przekazać przyszłym pokoleniom niż nasza rodzima tradycja? Kultywowanie pięknych ludowych zwyczajów to nasz obowiązek zwłaszcza dzisiaj, gdy większość z nas biegnie szybko do nowoczesności. Z takim przesłaniem nauczyciel plastyki postanowił wraz z klasą V przygotować wielkanocną palmę. W trakcie lekcji plastyki i godzin wychowawczych wszyscy uczniowie w klasie uczyli się wykonywać tradycyjne bibułkowe kwiaty. Dowiedzieli się również, co wielkanocna palma musi posiadać, aby mogła brać udział w gminnym konkursie . W skład palmy na terenie Gminy Jodłownik wchodzą: gałązki wierzby, bazie, leszczyna, kokocyna, ciamarysek i palma rosnąca na bagnach i stawach. Wszystkie te elementy, z wyjątkiem palmy, układało się sztukując, aby były wysokie. W środek chłopcy wkładali tyczkę, która chroniła przed wyginaniem się. Kocianki (nazwa palmy) obwiązywało się co kilkanaście centymetrów batem splecionym z nici lnianych. Obwiązań musiało być 14, co symbolizowało 14-stacji Drogi Krzyżowej. Na wierzchołku kocianki umieszczało się palmę w postaci wiechy, przystrojonej kwiatami polnymi i ogrodowymi wykonanymi z bibuły. Ku dołowi zwisały różnej długości, kolorowe, bibułkowe wstążki. Gotową, piękną palmę przedstawiciele klasy zanieśli w Niedzielę Palmową na konkurs. Nagroda pieniężna w wysokości 50 zł, to wielka radość dla wszystkich piątoklasistów. Uczniowie dowiedzieli się , iż wspólna praca połączona z nauką tradycji to doskonała lekcją przedsiębiorczości. Zrozumieli, że  każda zapracowana kwota wzbogaca klasowe oszczędności.