Zaloguj się

Płatności w internecie mogą być szybkie, wygodne i bezpieczne, pod warunkiem stosowania się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Warto je poznać i zapamietać, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z oszustwami online.

Pamiętaj! 


Zwracaj uwagę, gdy ktoś wysyła ci link służący do realizacji płatności
Zwłaszcza jeśli otrzymasz taki odnośnik w SMS-ie, wiadomości mailowej, poprzez kod QR lub nawet od znajomego przez komunikator. Zastanów się czy prośba jest zasadna – porównaj numer przesyłki, sprawdź swoje opłaty za prąd czy gaz. Zweryfikuj czy osoba przesyłająca link jest tą, za którą się podaje. Nawet jeśli chodzi o zapłatę drobnej sumy („tylko 3 zł, a inaczej mogą wyłączyć prąd”), w rzeczywistości ryzyko jest znacznie większe. Jeśli na fałszywej stronie przekażesz przestępcom dane dostępowe do swojego konta bankowego, może się to skończyć utratą wszystkich przechowywanych tam środków.
 
Zawsze uważnie sprawdzaj komu płacisz!
Nie tylko w przypadku osób prywatnych, ale również instytucji, takich jak sklepy internetowe. Jeśli nie znasz sklepu, w którym chcesz dokonać płatności, sprawdź jego dane firmowe i kontaktowe, przejrzyj ofertę, poszukaj opinii. Nie lekceważ drobnych sygnałów, które wzbudzają Twój niepokój, zwłaszcza jeśli ceny wydają się „wyjątkowo korzystne”. Tak samo weryfikuj komunikaty i wezwania do zapłaty ze strony poważnych instytucji, pod które mogą podszywać się przestępcy, np. Krajową Administrację Skarbową, Policję, sądy, organy rządowe.
 
Czytaj uważnie SMS-y, komunikaty w aplikacji potwierdzające wykonanie płatności
Nawet jeśli nie rozpoznasz strony phishingowej i oszust zaloguje się na twoje konto, musi wykonać operację bankową, więc potrzebuje do tego kodu z SMS-a lub potwierdzenia w Twojej aplikacji mobilnej. Niezależnie od metody weryfikacji znajduje się tam zawsze typ operacji i kwota. Jeżeli komunikat prosi o potwierdzenie ustalenia odbiorcy zaufanego (zdefiniowanego) lub kwota przelewu różni się od symbolicznej złotówki, którą miałeś zapłacić, to znaczy, że ktoś właśnie próbuje cię oszukać.
 
Uważaj podczas płatności na portalach typu Allegro, OLX, czy Vinted
Unikaj przenoszenia komunikacji ze sprzedającym/ kupującym poza oficjalne kanały komunikacyjne serwisu. Uważaj też na przysyłane „dowody wpłaty” lub linki do odebrania przesłanych środków – poczekaj, aż rzeczywiście zobaczysz pieniądze na swoim koncie.

 
Jeśli znajomy prosi Cię o pieniądze, np. poprzez system Blik ...
Upewnij się, że to naprawdę on. Ktoś mógł przejąć jego konto w komunikatorze lub mediach społecznościowych, więc na wszelki wypadek skontaktuj się z nim innym kanałem, np. poprzez rozmowę telefoniczną.

 
Pośpiech jest złym doradcą
Atmosfera nacisku na szybkie działanie pod groźbą poważnej kary (np. nasłanie komornika, odcięcie gazu, przekazanie sprawy policji) lub utraty szansy na wyjątkową okazję to zazwyczaj poważny sygnał ostrzegawczy, że masz do czynienia z oszustwem finansowym.Źródło: www.cert.pl

 Więcej o bezpieczeństwie w bankowości internetowej znajdziesz tutaj