Zaloguj się

Każda pojawiająca się nowa usługa dostawy, forma płatności czy inne ułatwienie zakupów w serwisach handlowych powoduje powstanie nowych scenariuszy oszustwa. W ostatnim czasie obserwujemy bardzo dużą liczbę ataków skierowanych na sprzedawców na OLX i Vinted.

Jak to działa?

Wystawiasz towar do sprzedaży online. Bardzo szybko pojawia się zainteresowany klient, który deklaruje, że zorganizuje przesyłkę kurierską i informuje, że już zrealizował płatność. Kupujący przesyła Ci link do odbioru środków – uważaj! To na pewno jest oszustwo. Szczególnie jeśli wiadomość otrzymałeś poza platformą OLX lub Vinted, np. w komunikatorze WhatsApp, SMS-em lub mailem.
 

Jak to wygląda w praktyce:

Wystawiasz przedmiot na OLX. Znajduje się kupiec, który twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link – uważaj! Oszust namawia Cię na pułapkę.

Oszust wysyła Ci linka - klikasz i trafiasz na fałszywą stronę banku lub bramki płatniczej. Nie sprawdzasz czy używasz szyfrowanego połączenia i nie weryfikujesz certyfikatu strony (klikając w kłódkę). Wprowadzasz login i hasło.

Przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem autoryzacji. Ty nie czytasz go uważanie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie napisaliśmy, że potwierdzasz drugi etap logowania i autoryzujesz dodanie nowego urządzenia mobilnego. Oszust instaluje na swoim telefonie aplikację mobilną banku. Teraz ma pełny dostęp do Twojego rachunku. Wypłaca gotówkę w bankomacie lub dokonuje przelewu, a Twoje konto jest puste.

 

Fałszywe linki do płatności 

 

Więcej na


BEZPIECZNE FINANSE