Zaloguj się

Szybki przelew? Nie tak prędko! Zalewani informacjami z każdej strony możemy się nie zorientować, że padliśmy ofiarą cyberoszustów i wykonując niewielki szybki przelew stracić pieniądze, albo co gorsza – dać im dostęp do naszego konta.

Przykłady tego typu oszustw można mnożyć i nie ma tygodnia, żeby nie doszło do oszustwa. Przestępcy podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają do przypadkowych osób informację o konieczności dopłaty za paczkę. Zdarza się, że podszywając się pod bank czy urząd skarbowy, domagają się pilnej płatności, strasząc zablokowaniem konta czy innymi poważnymi konsekwencjami.

Inny scenariusz oszustwa zakłada, że komputer użytkownika został przejęty przez przestępców i tylko wpłata określonego okupu uchroni nas przed upublicznieniem kompromitujących informacji. We wszystkich takich przypadkach oszuści mogą posłużyć się fałszywymi bramkami płatności i wejść w posiadanie naszych danych dostępowych np. do bankowości elektronicznej.

Częstym sposobem jest też przejmowanie przez przestępców kont w portalach społecznościowych i próby wyłudzania pieniędzy od znajomych ofiary, nieświadomych sytuacji. Oszust kontaktuje się z taką osobą i prosi o pożyczenie pieniędzy poprzez szybki przelew, a potem znika wraz z gotówką.

Weź to na zimno!
Niepokój, upływ czasu, chęć pomocy innym – emocje nie są w sieci dobrym doradcą. Co zatem zrobić, gdy w mediach społecznościowych otrzymamy prośbę o szybki przelew?

Oto wskazówki od CERT Polska:
  • nie działaj pochopnie: uważnie przeczytaj wiadomość i daj sobie czas na jej ocenę
  • nie klikaj w linki i nie otwieraj załączników: z ostrożnością podchodź do linków i załączników, nawet tych otrzymanych od „znajomych”
  • zadzwoń do znajomego i potwierdź potrzebę wykonania przelewu: najłatwiej prośbę o przelew zweryfikujesz, kontaktując się ze znajomym inną metodą. Tak sprawdzisz, czy za wysłaną wiadomością nie stoi oszust.

Poproś o pomoc ekspertów
W każdym przypadku, kiedy nie jesteśmy pewni, czy nie mamy do czynienia z próbą oszustwa, najlepiej spytać o radę kogoś innego, w tym ekspertów – np. z zespołu CERT Polska. Warto też zapoznać się z dodatkowymi informacjami na temat sposobów działania oszustów, dostępnej na stronach internetowych takich jak cert.pl/szybkie-przelewy.

Chcesz zgłosić incydent bezpieczeństwa w sieci?
Podejrzane SMS-y, strony lub wiadomości mailowe:
 Więcej informacji o bezpieczeństwie znajdziesz tutaj
 
Źródło: www.gov.pl