Zaloguj się

Posiadanie konta bankowego już od najmłodszych lat pomaga dziecku zrozumieć, na czym polegają operacje finansowe i uczy odpowiedzialnego gospodarowania swoim finansami. Nastolatek zyskuje samodzielność a rodzic ma pewność, że jego dziecko nie zostanie niespodziewanie bez środków, np. wyjeżdżając na kolonię.

W Polsce nastolatki mogą zakładać konta osobiste i oszczędnościowe wraz kartą debetową bez większych problemów, odkąd skończą 13 lat. Rachunki takie funkcjonują na niemal identycznych zasadach jak konta dla osób pełnoletnich, a więc umożliwiają dokonywanie przelewów, wpłat na konto, korzystanie z karty płatniczej, bankowości mobilnej i internetowej, płatności telefonem itp. Istnieją jednak istotne ograniczenia, np. w dopuszczalnej wysokości comiesięcznych wypłat.

W celu założenia konta nastolatek sam podpisuje umowę, na co zgodę musi wyrazić jego przedstawiciel ustawowy, którym najczęściej jest rodzic. Najczęściej robi się to w oddziale, choć niektóre banki oferują także zdalne złożenie wniosku i podpisanie umowy. Otwierając rachunek trzeba wypełnić wniosek i podać wymagane przez bank dane – zwykle prócz nazwiska i adresu jest to numer PESEL, a także okazać dowód osobisty lub legitymację szkolną małoletniego właściciela.

Wybierając dziecku konto warto dokładnie przeanalizować ofertę banków i wybrać to, co sprawi, że korzystanie z konta będzie proste, bezpieczne i przyjemne. Najbardziej korzystne są oferty, w których nie ma żadnych dodatkowych warunków, np. wysokość miesięcznej opłaty nie zależy od tego, jak intensywnie będzie użytkowane konto, czy przelewy będą wpływały regularnie, czy dziecko często będzie wypłacać środki z bankomatu.
 

Na co w szczególności powinno się zwrócić uwagę wybierając konto?


Opłaty - w zdecydowanej większości konta młodzieżowe są darmowe. Są jednak banki, które udostępniają klientom konto bez opłat, ale pod pewnymi warunkami, np. stałych, comiesięcznych wpływów na konto w określonej wysokości. Warto również sprawdzić wysokość opłat za podstawowe usługi – nie tylko prowadzenie konta, ale też używanie karty, wydanie duplikatu (w zgubienia), wysokość opłat z bankomatu.

Bankomaty - oprócz wysokości opłaty za wypłacenie środków, ważna jest również ich dostępność oraz lokalizacja. Najczęściej, bezpłatnie wypłacamy pieniądze tylko z wybranych bankomatów. Spotkać możemy się również z taką sytuacją, że banki proponują nam możliwość wypłaty z dodatkowych bankomatów, ale pod warunkiem opłacenia takiego dostępu.

Karta do konta - do kont dla nastolatków wydawane są zwykłe karty debetowe – zwróć uwagę czy jej używanie jest bezpłatne. Konto i karta należą do niepełnoletniego, niemniej rodzic ma pewne prawa nadzoru nad finansami swojego dziecka – może ustanowić limit dziennych transakcji, a jeśli dziecko chciałoby dokonać jakichkolwiek zmian, musi uzyskać na to zgodę rodzica. W zależności od banku rodzic może także otrzymywać informacje o saldzie na koncie niepełnoletniego, a czasem ma zupełną swobodę korzystania z konta jako rachunku wspólnego.


Podsumowując, konto młodzieżowe to dobry krok w stronę świata finansów i odpowiedzialności za własny budżet. Warto, by młody człowiek poprzez korzystanie z rachunku uczył się samodzielnego zarządzania środkami finansowymi.
 
 


Sprawdź naszą ofertę kont bankowych dla młodych:

juniorKonto dedykowane młodym w wieku od 13 do 18 la


 
kontoMłodych przeznaczone dla młodzieży w wieku od 18 do 26 lat