Zaloguj się

8 kwietnia 2022 r. o godzinie 19:00 w Limanowskim Domu Kultury, a 9 kwietnia 2022 r. o godzinie 19:00 w Kościele Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich w Krakowie, zabrzmi wyjątkowe Requiem Karla Jenkinsa. Partnerem wydarzenia jest Bank Spółdzielczy w Limanowej.

Koncerty pod dyrekcją Anastasii Vrublevskiej wykona chór LimaNovum wraz z Orkiestrą Symfoniczną OPERATORIUM oraz solistkami: Marianą Poltorak - sopran, Viktorią Zhytkową - mezzosopran oraz Agatą Flondro - alt. Chór LimaNovum do koncertów przygotował jego dyrygent Ivan Vrublevskyi.
 
Koncert w Limanowej odbędzie się z okazji pierwszej rocznicy powstania Chóru LimaNovum, a w Krakowie w ramach cyklu Muzycznych Spotkań Na Wzgórzach Krzesławickich. 

Podczas limanowskiego występu będzie prowadzona kwesta na pomoc ogarniętej wojną Ukrainie.

Chór LimaNovum - to młody zespół mieszany, działający przy Limanowskim Domu Kultury. Powstał w marcu 2021 roku z inicjatywy Krzysztofa Młynarczyka, który jest kierownikiem artystycznym chóru. Dyrygentem zespołu jest Ivan Vrublevskyi. Zespół składa się z osób, których poza pasją do śpiewu, połączyła również przyjaźń oraz niesamowite pragnienie tworzenia piękna. Obecnie chór liczy ponad trzydzieści osób. Zespół wykonuje różnorodną muzykę chóralną w ciekawych aranżacjach i opracowaniach. Oficjalnie chór LimaNovum zainaugurował swoją działalność uroczystym koncertem w dniu 27 czerwca 2021 roku w Limanowskim Domu Kultury. Do tej pory chór wystąpił z koncertami w Pasierbcu, Kłodzku, Wambierzycach, Grabnie, Mszanie Dolnej, Tuchowie, Będzinie, a w planach ma wiele przedsięwzięć i wyjazdów koncertowych. Chórzyści rozwijają swój warsztat wokalny nie tylko pod okiem swojego dyrygenta, ale także zapraszanych na warsztaty znanych wokalistów i pedagogów. Młody zespół intensywnie pracował pod okiem Jacka Ozimkowskiego, Ilony Szczepańskiej, Jadwigi Postrożnej czy Marcina Wasilewskiego-Kruka. Chór w styczniu 2022 roku osiągnął spektakularne sukcesy. Jest zdobywcą I miejsca na 28. Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie w kategorii chórów dorosłych. Zdobył nagrodę GRAND PRIX, złote pasmo, uzyskując najwyższą punktację na XVII Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek Chełmno 2022 edycja online. Zdobył II miejsce (z ilością 98 punktów na 100) na IX Międzynarodowym Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie edycja online.
 
Karl Jenkins - kompozytor walijski, urodził się w 1944 roku. Studiował m.in. w londyńskiej Royal Academy of Music. Jego pierwszą fascynacją był jazz. W latach 90-tych pisał już na szeroką skalę: operę, koncerty instrumentalne i na orkiestrę. Dziś Jenkins podkreśla związki jazzu z muzyką poważną. „Chcę, żeby ludzie na całym świecie stali się bardziej przyjaźni” - tak mówił kompozytor o swoim Requiem i podkreślał główną ideę dzieła. Przyjaźń ludzi tworzy się poprzez połączenie dwóch przeciwstawnych kultur – zachodniej i wschodniej. A mianowicie na ich spojrzenie na jedno z odwiecznych pytań – czym jest śmierć w stosunku do życia? Requiem Karla Jenkinsa zawiera cechy obu kultur. Oprócz tradycyjnych części mszy żałobnej, kontynuując tradycję Faurégo i Duruflégo, kompozytor dodał w Requiem części Pie Jesu i In Paradisum. Części mszy łacińskiej przeplatają się z japońskim haiku o życiu i śmierci, łącząc dwie perspektywy: zachodnią i wschodnią. Na początku Requiem można wyraźnie wyczuć kontrast między liturgiczną koncepcją śmierci w kulturze zachodniej, a jej postrzeganiem w naturze, która jest podstawą kultury wschodniej. Jednak pod koniec ta różnica zanika - słowa dwóch ostatnich haiku mieszają się z tekstami Benedictus i Agnus Dei. Utwór jest napisany w stylu minimalizmu, podstawą którego jest powtarzalny rytm – w niektórych częściach dochodząc nawet do rytmów hip-hopu (Dies Irae), natomiast w częściach wschodnich ta powtarzalność melodii i rytmu daje efekt medytacji. Wykorzystuje nietypowy skład orkiestry – dodaje instrumenty egzotyczne – darbuka, flet Shakuhachi, bar chimes, olbrzymią rolę pełni perkusja.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Na koncert w Limanowskim Domu Kultury obowiązują wejściówki, które można odebrać w godzinach pracy kasy kina Klaps.