Zaloguj się

Bank Spółdzielczy w Limanowej chętnie wspiera działania kulturalne. Od wielu lat jest partnerem wyjątkowych koncertów w Limanowej.

24 sierpnia w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej miał miejsce drugi koncert XXI Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. Akordeon i bandoneon zabrzmiały solo i w duecie dzięki wirtuozerii dwóch znakomitych muzyków: Klaudiusza Barana i Rafała Grząki.

Podtrzymując ponad dwudziestoletnią tradycję Limanowski Dom Kultury przygotował kolejną edycję Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej. W dwa wakacyjne wieczory miłośnicy muzyki klasycznej mieli okazję spotkać się z renomowanymi artystami i być uczestnikami wydarzenia, któremu szczególnego klimatu nadaje z roku na rok odzyskująca swój pierwotny blask, monumentalna limanowska świątynia.

W ubiegły piątek, 24 sierpnia, wnętrza Bazyliki wypełniły dźwięki dwóch instrumentów: akordeonu i bandoneonu – niezwykle rzadko spotykanego na koncertowej scenie w Polsce. Klaudiusz Baran, rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Rafał Grząka, prodziekan Wydziału Instrumentalnego tejże uczelni wykonali transkrypcje dzieł organowych Johanna Sebastiana Bacha czy Leona Boëllmanna, a także słynne kompozycje na akordeon Astora Piazzolli i Władysława Zołotariewa.

Długie owacje na stojąco, bisy i gratulacje od widzów na zakończenie koncertu, tylko potwierdziły słowa wypowiedziane na wstępie przez ks. prałata dr Wiesława Piotrowskiego, że muzyka daje nie tylko radość i przyjemność, ale może także prowadzić do refleksji, a w połączeniu z niezwykłym wnętrzem limanowskiej świątyni dać szczególne poczucie piękna.

Pierwszy koncert miał miejsce 27 lipca. Wówczas na pozytywie - przenośnych organach, zagrał Ireneusz Wyrwa zabierając słuchaczy w muzyczną podróż przez barokową Europę.

Sponsorem wydarzenia był Bank Spółdzielczy w Limanowej.