Kiedy zgubisz portfel, kartę płatniczą, dokumenty, smartphone lub podejrzewasz, że ktoś Ci je ukradł, możesz stracić nie tylko gotówkę, która w nim była. Trzeba działać szybko, bo zagrożone są Twoje pieniądze na kontach w banku oraz dane osobowe!
Pamiętaj! Utracone dokumenty należy najpierw zastrzec w banku!
Od wielu lat działa system DOKUMENTY ZASTRZEŻONE Związku Banków Polskich. To ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów.
Wystarczy zgłosić dokument w jednym banku, aby dane automatycznie przekazano do Centralnej Bazy Danych, a następnie rozesłano do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm i instytucji korzystających z Systemu DZ – wszystko w czasie niemal rzeczywistym.
Skradzione dokumenty wykorzystywane są m.in. do wyłudzeń kredytów, kradzieży przedmiotów zakupionych z odroczonym terminem płatności lub pobranych z wypożyczalni oraz zawierania umów najmu w celu kradzieży wyposażenia.
Co robić w takiej sytuacji? Nie panikuj, zadzwoń lub przyjdź do banku i zgłoś sprawę!


- Dokumenty można zastrzegać we wszystkich placówkach bankowych. Jeśli zatem właśnie straciłeś portfel, nie musisz szukać swojego banku, wejdź do tego banku, który jest najbliżej.
lista banków
- Zastrzeżony dokument natychmiast trafi do Ogólnopolskiego Rejestru Dokumentów Zastrzeżonych, w którym potwierdzane są dane wszystkich osób podpisujących umowy bankowe.
- Prawo jazdy nie jest dokumentem tożsamości (to znaczy, że nikt nie może się nim posłużyć do zawarcia umowy), pełni jednak funkcję pomocniczą i potwierdza, że dana osoba ma uprawnienia do kierowania określonymi pojazdami. Jeśli utracisz prawo jazdy nie musisz go zastrzegać, powinieneś natomiast zgłosić się do Twojego urzędu gminy o wydanie nowego dokumentu.


