Zaloguj się

Bank Spółdzielczy w Limanowej to instytucja z tradycjami, która w roku bieżącym obchodzi 145-lecie swojej działalności. Tak długi okres trwania w zmieniającej się polskiej rzeczywistości, jest dowodem ogromnego doświadczenia i wiarygodności tej instytucji.

Bankowość spółdzielcza na Ziemi Limanowskiej ma swoich bohaterów - ludzi, którzy w trudnej rzeczywistości drugiej połowy XIX wieku, odważnie inicjowali i wprowadzali w życie idee spółdzielczości. W roku jubileuszowym Zarząd Banku postanowił uhonorować dwie wielce zasłużone dla bankowości spółdzielczej w regionie osoby, tj. Antoniego Józefa Marsa oraz Franciszka Stefczyka i w centrali Banku przygotowano specjalne miejsce, gdzie zawisły ich portrety.

Kim byli? Jakie są ich zasługi? Zachęcamy do zapoznania się materiałem opisującym te dwie ważne dla naszego Banku postacie:
 

Antoni Józef Mars (1819-1905)


właściciel dóbr wiejskich, działacz społeczny i gospodarczy zasłużony dla Ziemi Limanowskiej. W roku 1877 zainicjował powstanie Towarzystwa Zaliczkowego w Limanowej, które stało się zalążkiem bankowości spółdzielczej w Limanowej. Obecnym kontynuatorem myśli Antoniego Józefa Marsa jest Bank Spółdzielczy w Limanowej.  Portret został wykonany przez lokalną artystkę Barbarę Wardegę. Dowiedz się więcej <<kliknij>>



 

Franciszek Stefczyk (1861-1924)


twórca polskiej wiejskiej spółdzielczości oszczędnościowo-pożyczkowej, prekursor spółdzielczości bankowej. W 1890 roku założył pierwszą na ziemiach polskich spółdzielnię oszczędnościowo-pożyczkową wg wzoru Raiffeisena. Bezpośrednimi spadkobiercami i kontynuatorami  tej działalności są obecnie Banki Spółdzielcze. Prezentowany portret został namalowany w latach międzywojennych przez limanowskiego malarza – Franciszka Mrażka. Dowiedz się więcej <<kliknij>>