Zaloguj się

Każda pojawiająca się nowa usługa dostawy, forma płatności czy inne ułatwienie zakupów w serwisach handlowych powoduje powstanie nowych scenariuszy oszustwa. W ostatnim czasie obserwujemy bardzo dużą liczbę domen phishingowych podszywających się pod portal OLX.

Jak to działa?

Wystawiasz towar na OLX. Bardzo szybko pojawia się zainteresowany klient, który chce skorzystać z bezpiecznej „Przesyłki OLX”.  Następnie kupujący przesyła Ci informację, że już opłacił towar i prosi wejść w link do rzekomego potwierdzenia Płatności OLX – uważaj! To na pewno jest oszustwo. Szczególnie jeśli wiadomość otrzymałeś poza OLX, np. w komunikatorze WhatsApp.

Jak to wygląda w praktyce:
  • Wystawiasz przedmiot na OLX. Znajduje się kupiec, który twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link – uważaj! Oszust namawia Cię na pułapkę.
  • Oszust wysyła Ci linka - klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony OLX. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych karty i stan Twojego konta. Wypełniasz formularz, oszust ma już prawie wszystko, żeby Cię okraść.
  • Przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem autoryzacji. Ty nie czytasz go uważanie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie napisaliśmy, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay lub Apple Pay. Oszust Cię okrada. Płaci Twoja kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie, a Twoje konto jest puste.

Usługa „Przesyłki OLX” ruszyła w Polsce 10 września 2020. Już na początku października zaobserwowano pierwsze domeny podszywające się pod tę usługę. Od połowy października opisywany scenariusz jest bardzo aktywnie wykorzystywany przez przestępców.

 

Przeczytaj także   Jak chronić się przed oszustwami?