Zaloguj się

„Czytamy, o finansach rozmawiamy, talenty rozwijamy”- pod takim hasłem uczniowie Szkoły Podstawowej w Szyku rozpoczęli całonocną imprezę czytelniczą. Spotkanie zostało zorganizowane przy wsparciu Banku Spółdzielczego w Limanowej.

 
Celem  nocnego spotkania była popularyzacja literatury dla dzieci młodzieży, których tematyka dotyczy ekonomii, finansów i pieniędzy, promocja biblioteki, jak również popularyzacja szkolnej kasy oszczędności. Podczas imprezy 100-osobowa grupa uczniów spędziła całą noc z 12 na 13 lutego 2018 roku w niezwykłej scenografii. Sale lekcyjne zmieniły swój wystrój – zamiast stolików, krzesełek, pojawiły się  materace, śpiwory, poduszki, tak by każdemu uczestnikowi było wygodnie i komfortowo.         
                     
Noc w bibliotece rozpoczęła się od spotkania z Panią Sabiną Załupską- przedstawicielką Banku Spółdzielczego z Limanowej, która zaprezentowała prezentację multimedialną zatytułowaną „Historia pieniądza”. Na jej podstawie wśród uczniów klas IV-VII przeprowadzony został  indywidualny quiz wiedzy o pieniądzach, banku i oszczędzaniu. Pytania i zagadnienia znajdujące się w teście opracowane zostały przez pracownika banku. Zwyciężczyniami okazały się dwie uczennice Emilia Biros z klasy VII oraz Anna Sewiło z klasy VI, które uzyskały maksymalną liczbę punktów.Kolejnym  punktem programu było oglądnięcie przedstawienia teatralnego w wykonaniu uczniów klas IV i I promującego oszczędzanie w szkolnej kasie oszczędności. O godzinie 18.00 przyszła pora na spotkanie z książką. Uczniowie klasy VII, którzy wcielili się w role lektorów przeczytali  zebranym uczniom przepiękne opowiastki: Inwestycja, Chucherka, Szczęki oraz Swędzi i piecze, które pochodziły z książki Grzegorza Kasdepki  a zatytułowanej- „ Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela-50 opowiastek z ekonomią w tle (plus jedna)”. Po ich wysłuchaniu uczestnicy spotkania mieli możliwość podzielenia  się wrażeniami  na temat bohaterów oraz poruszanych zagadnień. Poznali  także tytuły wielu innych książek, których tematyka związana jest z przedsiębiorczością, ekonomią, oszczędzaniem  i finansami. W czasie spotkania uczniowie z chęcią oraz dużym zaangażowaniem brali udział w zabawach i konkursach. Zorganizowano  dwa konkursy plastyczne, jeden dla uczniów klas I-III drugi dla klas IV-VII. Zadaniem uczestników było: zaprojektowanie znaczka pocztowego i banknotu 100 zł upamiętniającego 140.-lecie  istnienia  BS w Limanowej.  Przepiękne i pomysłowe prace zostały zawieszone na korytarzu szkolnym a najlepszym wręczono nagrody, których fundatorem był bank.

Po smakowitej kolacji rozpoczęła się dyskoteka walentynkowa, która trwała do 2 w nocy.Następnie wszyscy zasiedli (niektórzy się ułożyli na swoich materacach) w salach, gdzie wśród iskrzących płomyków latarenek, w odpowiedniej atmosferze rozpoczęły się seanse filmowe.

Zabawa powoli dobiegała końca, choć u niektórych nie było widać zainteresowania spaniem- uczniowie mają przecież mnóstwo energii, wszyscy dzielnie wytrwali do rana.Mimo braku snu uczestnicy świetnie się bawili a kontakt z książką zapewnił niezapomniane przeżycia.
 
Był to wyjątkowy czas. Niepowtarzalna atmosfera i mnóstwo wrażeń na długo zapadną w pamięci młodych czytelników i na pewno zachęcą do udziału w podobnych projektach .„Noc w bibliotece” odbyła się z inicjatywy  nauczycieli bibliotekarzy oraz opiekuna SKO a opiekę nad tak dużą grupą czytelników sprawowali: dyrektor szkoły, wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły.
 

Dorota Kapera
Opiekun SKO SP Szyk