Zaloguj się

BLIK to niezwykle poręczny i wygodny sposób dokonywania płatności. Mimo, że BLIK jest bezpieczny to często jest wykorzystywany przez oszustów próbujących wyłudzić pieniądze. Zobacz jak uniknąć wyłudzenia i nie stracić pieniędzy.

Metody wyłudzenia pieniędzy:

  • Oszustwa na OLX, Vinted - Udając kupca wysyłają do potencjalnych ofiar wiadomość o chęci zakupu oferowanego towaru. W treści wiadomości wklejają link do fałszywej strony banku lub firmy kurierskiej z informacją, że za jej pośrednictwem możliwe będzie zlecenie wysyłki na koszt kupującego albo odbiór zapłaty za towar. Oczywiście nic takiego się nie wydarzy.
    Za pomocą podstawionej fałszywej strony oszust uzyskuje dostęp do bankowości elektronicznej ofiary. Następnie dodaje swój telefon do list urządzeń zaufanych i zmienia limity wypłat w rachunku. Ostatnim krokiem jest kradzież pieniędzy z konta. Odbywa się to za pośrednictwem bankomatu oddalonego od miejsca zamieszkania ofiary. Wypłaty z konta są zatwierdzane kodami BLIK i realizowane jedna po drugiej, gdyż oszuści działają bardzo szybko.
  • Podszywanie pod znajomego - W tym przypadku oszustwo polega na wyłudzeniu kodu do płatności, najczęściej z wykorzystaniem komunikatorów, bądź kont w serwisach społecznościowych. Z potencjalną ofiarą kontaktuje się cyberprzestępca i podszywając się pod członka rodziny lub znajomego prosi o pilną pożyczkę. Nie jest to kradzież danych osobowych, tylko raczej kradzież tożsamości. Aby zrealizować swój cel namawia do wygenerowania kodu płatności telefonem, a następnie przesłania go „znajomemu”.
    Niestety cofnięcie wypłaty tą metodą nie będzie już możliwe. Chociaż ma tu miejsce kradzież pieniędzy z konta, to przestępcy nie przelewają środków na rachunek bankowy. Nie można więc ustalić do kogo powędrowały pieniądze. Zamiast tego natychmiast wpisują uzyskany kod w bankomacie i wybierają gotówkę. Często też udają, że przesłany kod nie zadziałał i proszą o jego powtórne wygenerowanie. Tym prostym sposobem dokonują dwukrotnej kradzieży z konta jednej ofiary.
  • Blokada konta i chwilowy brak pieniędzy - Przestępca podszywając się pod bliskiego ofiary informuje, że nie może się zalogować do konta. Chce zrobić przelew na niewielką kwotę, np. 8,99 zł ale ma z tym problem. Prosi więc o podanie kodu BLIK, aby sfinalizować transakcję. W rzeczywistości kwota pobierana z konta wynosi 899,00 zł. Wiele osób na tym etapie nie weryfikuje już kwoty płatności, albo działa szybko i mechanicznie. Kątem oka widzi tylko cyfry 8-9-9, o których była przecież mowa. Okazuje się to być bardzo kosztowną pomyłką.
 

Jak uniknąć oszustwa na BLIK?

Jest kilka podstawowych zasad, których wdrożenie pozwoli uniknąć nie tylko oszustwa na BLIK. Dzięki nim mamy szansę uniknąć kradzieży danych osobowych, wyłudzeń na OLX itp. Oszustwa bankowe mają to do siebie, że często dochodzi do nich, gdy tracimy czujność. Poniższe zasady są proste do wdrożenia, ale bardzo skuteczne.
 
Nie klikaj w linki
Oszuści często korzystają z tzw. phishingu i wykradają dane dostępowe do bankowości internetowej. W tym celu wysyłają do potencjalnych ofiar linki prowadzące na fałszywe strony banków, firm kurierskich lub innych instytucji. Nigdy nie klikaj w podejrzane linki otrzymywane mailem, bądź za pomocą komunikatorów.
 
Zawsze weryfikuj rozmówcę
Gdy złodziej podszywa się pod pracownika banku, to rozłącz się i oddzwoń na oficjalną infolinię tej instytucji. Jeżeli wiadomość pochodzi od kogoś ze znajomych lub rodziny, to zadzwoń do tej osoby bezpośrednio. W ten sposób szybko zweryfikujesz, że rozmówca jest faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje.
 
Ostrzeż znajomych i rodzinę
Jeżeli zauważysz, że doszło do włamania na twoje konto w mediach społecznościowych od razu poinformuj osoby w gronie znajomych. Napisz do nich wiadomości z ostrzeżeniem, nie tylko w prywatnej konwersacji, ale też na stronie głównej konta.
 
Nie podawaj kodu BLIK
Nie podawaj kodu BLIK drogą elektroniczną nikomu, kto do ciebie napisze lub zadzwoni. Nigdy nie wiesz kto jest po drugiej stronie. Instytucje bankowe mają różne metody weryfikacji tożsamości, ale żadna z nich nie wymaga podawania kodu BLIK.

Płatności BLIKIem są bezpieczne
Pamiętaj, że zagrożenie nie wynika ze sposobu płatności, ponieważ zarówno BLIK, jak i sama aplikacja bankowa, mają szereg zabezpieczeń gwarantujących bezpieczne transakcje. Źródłem niebezpieczeństwa jest fałszywy znajomy. Pamiętaj, że jeżeli sam nie podasz nieuprawnionej osobie haseł ani kodów i właściwie zabezpieczasz swoje konto oraz smartfon, prawdopodobieństwo wyłudzenia jest znikome.
 
Więcej na


BEZPIECZNE FINANSE