Zaloguj się

Maria Konopnicka - mistrzyni słowa to hasło przewodnie III Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezja to MY, który odbył się w środę 27 lutego 2019 r. w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi. Bank Spółdzielczy w Limanowej wsparł organizacje konkursu i był partnerem przedsięwzięcia.

Trzecia edycja konkursu została poświęcona Marii Konopnickiej - niezwykłej postaci, która  nazywana jest geniuszem komunikatywności, wieszczem, poetką najbardziej społeczną za wszystkich poetów polskich. Jej bogata i różnorodna twórczość to skarbnica wiedzy o życiu, ludziach i ich charakterach oraz źródło wskazówek dotyczących naszego postępowania.

Tegoroczny Gminny Konkurs Recytatorski Poezja to MY. Maria Konopnicka - mistrzyni słowa został wzbogacony wspaniałymi występami muzycznymi, utalentowanych uczniów z klasy III gimnazjum, Dominika Zonia i Marcina Tomaszka.



Do słownej rywalizacji, w czterech kategoriach wiekowych,  przystąpiło ponad 40 uczniów z terenu Gminy Limanowa . Prezentowane utwory oceniane były pod względem następujących kryteriów: dobór repertuaru, opanowanie pamięciowe tekstu, interpretacja tekstu i ogólne wrażenie artystyczne. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Uczestnicy mistrzowsko zaprezentowali swoje recytatorskie umiejętności.

Do oceny recytacji dzieci i młodzieży oraz wyłonienia zwycięzców powołano jury w składzie: Pani Joanna Michalik (przewodnicząca Jury Konkursu) - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej, Pani Iwona Bulanda - nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej, a także Pani Małgorzata Mikulska - główny specjalista ds. animacji kultury, kierownik Sekcji Animacji Kultury w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ.



Laureaci Konkursu w poszczególnych kategoriach wiekowych:
Kategoria I: klasy 0 – I szkoły podstawowej
I MIEJSCE  Aleksandra Jabłońska (SP nr 2 im. Konstytucji 3-go Maja w Męcinie)
II MIEJSCE  Amelia Ruchałowska (SP im. Królowej Korony Polskiej w Kłodnem)
III MIEJSCE  Dominika Kubacka (SP im. Królowej Jadwigi w Wysokiem)
WYRÓŻNIENIA      
I wyróżnienie Julia Mąka (SP Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi)
II wyróżnienie Sabina Szymoniak (SP Nr 2 im. Zygmunta Krasińskiego w Siekierczynie)

Kategoria II: klasy II – III szkoły podstawowej
I MIEJSCE  Jan Biernat (SP Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi)
II MIEJSCE Łukasz Gądek (SP im. Juliana Tuwima w Kaninie )
III MIEJSCE Mateusz Boczoń (SP Nr 2 im. Zygmunta Krasińskiego w Siekierczynie)

WYRÓŻNIENIA      
I wyróżnienie Gabriela Krzak (SP nr 2 im. Konstytucji 3-go Maja w Męcinie)
II wyróżnienie  Klaudia Zygmunt (SP im. Królowej Korony Polskiej w Kłodnem)
III wyróżnienie Zuzanna Urbaniak (SP im. ks. Józefa Górszczyka w Pisarzowej)

Kategoria III: klasy IV – VI szkoły podstawowej
I MIEJSCE  Anna Mól (SP Nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Starej Wsi)
II MIEJSCE  Julita Woźniak (SP nr 2 im. Konstytucji 3-go Maja w Męcinie)
III MIEJSCE Mateusz Radzięta (SP im. ks. Józefa Górszczyka w Pisarzowej)
WYRÓŻNIENIE Łucja Kowalczyk (SP Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Siekierczynie)

Kategoria IV: klasa VII - VIII szkoły podstawowej, klasy III gimnazjum
I MIEJSCE  Marzena Pociecha (SP nr 2 im. Konstytucji 3-go Maja w Męcinie)
II MIEJSCE  Julia Szumańska (SP im. Marii Dąbrowskiej w Nowym Rybiu)
III MIEJSCE  Katarzyna Golonka (SP im. Władysława Reymonta w Pasierbcu)
WYRÓŻNIENIE Łukasz Król (SP Nr 2 im. Zygmunta Krasińskiego w Siekierczynie)

Uroczystego wręczenia nagród rzeczowych i pamiątkowych dyplomów laureatom III Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezja to MY. Maria Konopnicka - mistrzyni słowa, dokonały Edyta Król - dyrektor GZOS w Limanowej oraz Halina Mąka - dyrektor SP Nr 1 im Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi.



W trakcie przesłuchań uczniów kategorii III i IV dzieci młodsze - które występ miały już za sobą - mogły pod okiem jednej z opiekunek konkursu spędzić czas wolny na szkolnej świetlicy. Oprócz gier i zabaw dzieci odkryły przed nami drugą stronę artystycznej duszy - talent plastyczny. Wykonane przez młodych recytatorów ilustracje do recytowanych wierszy Marii Konopnickiej można było oglądać zaraz przed ogłoszeniem werdyktu jury. Uczniowie i uczennice starali się z zaangażowaniem oddać treść wybranego przez siebie utworu. I tak zatem pojawiły się m.in. muchy w kokardach na głowie prowadzące rozmowę przy stoliku czy rysunek w formie komiksowej. Aby podkreślić rangę dorobku autorki, podczas wykonywania prac dzieci usłyszały również kilka innych wierszy Marii Konopnickiej, które nie były recytowane podczas konkursu (m.in. Powitanie wiosny, czy Tęczowy duszek).