Zaloguj się

Ta fotografia pochodzi z lat międzywojennych. Widzimy na nim grupę dzieci w strojach świadczących o tym, że przed laty brały udział w jakimś przedstawieniu. Obok tablica z napisem  SKO Limanowa.

Jeśli uważniej przyjrzymy się fotografii pośród uczniów dostrzeżemy ich nauczyciela. To Mieczysław Mordarski – senior (1888 -1959) znany jako animator życia muzycznego w Limanowej, miłośnik i propagator folkloru oraz pedagog, który ucząc muzyki, kształtował u swoich podopiecznych postawy patriotyczne oraz wiele cech przydatnych w życiu codziennym. 

Sądząc po wieku uczestników przedstawienia, musiało się ono odbyć w połowie lat trzydziestych. Wtedy właśnie idea Szkolnych Kas Oszczędności była w pełnym rozkwicie. Co prawda pierwsze formy szkolnego oszczędzania powstały już w kilka lat po uzyskaniu przez Polskę niepodległości, jednak dopiero w roku 1925 Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Stanisław Grabski wydał okólnik, w którym wskazywał, że młodzieży szkolnej należy wpajać umiejętność i zasady oszczędzania pieniędzy. Jednym ze sposobów realizacji tego celu miało być tworzenie Szkolnych Kas Oszczędności. Pierwsze z nich rozpoczęły działalność w 1927 roku. Początek lat trzydziestych był w Polsce czasem, gdy aktywnie propagowano oszczędzanie wśród dzieci i młodzieży. Wyrażało się to często poprzez wręczanie książeczek SKO jako nagród w różnego rodzaju konkursach.

Limanowskie Towarzystwo Zaliczkowe, właśnie na początku dziesięciolecia poprzedzającego II wojnę światową, wystąpiło do miejscowych szkół z propozycją uruchomienia Szkolnych Kas Oszczędności.

Mimo upływu czasu idea powiązania spółdzielczości bankowej ze Szkolnymi Kasami Oszczędności nie straciła nic ze swej aktualności. Dlatego też Bank Spółdzielczy w Limanowej, kontynuujący tradycje Towarzystwa Zaliczkowego, popularyzuje oszczędzanie w SKO.
 
Przeczytaj więceJ 📜https://www.bs.limanowa.pl/ciekawostki-historyczne

📸 Fotografia pochodzi ze zbiorów Rodziny Mordarskich.


________________________

Świętujemy 145. urodziny Banku Spółdzielczego w Limanowej! Zapoznaj się z licznymi promocjami z tej okazji:

 


Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, Albumu Okruchy Pamięci oraz archiwum Banku.