Zaloguj się

Bank Spółdzielczy w Limanowej od wielu lat aktywnie współpracuje i wspiera organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Limanowej „spotkania z kulturą”.

Wydarzeniem takim jest spotkanie pn. ,,Przesyłki ciszy – obrazy i słowa", które odbędzie się w piątek 23 marca o godzinie 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej.

Zapraszamy na ciekawe popołudnie z literaturą i sztuką. Będzie to niecodzienny wernisaż wystawy połączony ze spotkaniem autorskim z Beatą Zalot – malarką, pisarką, poetką, dziennikarką, podróżniczką.

Na wystawie w Miejskiej Galerii Sztuki dominować będą pastele, które są swoistym zapisem wędrówek artystki Beaty Zalot. Tych najbliższych po okolicznych podwórkach, pobliskich łąkach, leśnych kryjówkach. Po zaułkach ulubionych podhalańskich wiosek, miasteczek na Słowacji, po zakamarkach Krakowa, Lublina czy Lwowa. To także ślady jej dalszych egzotycznych podróży – do Azejberdżanu, Laosu, Tajlandii, Wenezueli, Indii, Nepalu, Indonezji, Libanu, Birmy czy Australii.

Z każdej z tych podróży  artystka wraca z radością do rodzinnego Gronkowa na Podhalu. Jej środkiem świata jest oddalona dwa kilometry od domu magiczna Cisowa Skała. Jest rodowitą góralką, ale zamiast owiec hoduje koty.
Pani Beata z zawodu i pasji jest dziennikarką. Przez 13 lat pracowała jako redaktor naczelna Tygodnika Podhalańskiego. By oderwać się od codzienności i pracy jak sama to określa: dla równowagi psychicznej pisze wiersze, opowiadania, w bezsenne noce zajmuje się malowaniem i ceramiką. Z pod jej ręki wychodzą misy, talerze, anioły, koty, biżuteria. A ponieważ  artystka uwielbia bawić się kolorami, jej ceramika jest barwna, wesoła. – Lepienie gliny to najlepszy sposób na wyrzucenie z siebie złych emocji, wyżycie się. To ciężka fizyczna praca. Stolnica, wałek, kawał gliny, który trzeba zmiękczyć, rozwałkować, a potem można już z niej wyczarować wszystko – opowiada.
Swój czas poświęca też twórczości literackiej. Jest autorką tomików poezji: "Przesyłki ciszy", "Pomiędzy", "Szepty", "Anioł w ogrodzie" a także zbiorów opowiadań „Ozwa” i „Opowieści niedoskończone”.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia br.