Krajowa Rada Spółdzielcza, w swojej siedzibie w „Domu pod Orłami” przy ul. Jasnej 1 w Warszawie, w roku 2015 zaaranżowała na nowo Muzeum Historii Spółdzielczości.
Inicjatywa ta to dowód uznania przedstawicieli krajowego ruchu spółdzielczego w stronę wszystkich spółdzielczych branż, także tej bankowej.
Pośród pamiątek i artefaktów zarchiwizowanych i wyeksponowanych, jako ślad spółdzielczych inicjatyw z ostatnich dwustu lat, Muzeum Historii Spółdzielczości dysponuje w swoich zasobach również dokumentami i pamiątkami, które dotyczą Banku Spółdzielczego w Limanowej.
| |
„Wspomnienie” limanowskiego Banku, którego historia sięga 1877 roku, gdy Antoni Józef Mars założył Towarzystwo Zaliczkowe, uwidocznione w sali muzeum poświęconej bankowości spółdzielczej, jest dowodem zasług tej placówki dla krajowej spółdzielczości. Jest to tym bardziej istotne, że Bank Spółdzielczy w Limanowej, który obchodzi w roku bieżącym Jubileusz 140-lecia działalności, obecnie nadal kontynuuje ideę spółdzielczości bankowej opartej na rodzimym kapitale. Limanowski Bank jest blisko ludzi, a idea służenia lokalnej społeczności, która przyświecała założycielowi, do dziś jest misją Banku. Działając wyłącznie w oparciu o polski kapitał, dla każdego jest partnerem i doradcą, bowiem najważniejsi dla Banku są ludzie oraz ich zaufanie.
Zachęcamy do lektury publikacji na temat Muzeum Historii Spółdzielczości przygotowanych przez pracowników Krajowej Rady Spółdzielczej z okazji tegorocznego stołecznego wydarzenia, jakim była NOC MUZEÓW 2017.
■ artykuł P. Marcina Kwietnia „Dom pod Orłami”
■ artykuł P. Alicji Brand do NBS „O spółdzielczości sentymentalnie”