Zaloguj się

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed oszustami, dla których epidemia koronawirusa stała się okazją do wyłudzeń.

W Internecie czyha na nas wiele ofert zachęcających m.in. do szybkiego zarobku lub inwestycji. W ostrzeżeniu UOKiK mowa także o tym, że oszuści tworzą fałszywe zbiórki charytatywne, których rzekomym celem jest pomoc w walce z epidemią.
 
Alternatywne inwestycje finansowe
Wiele osób boi się utraty wartości pieniędzy w związku z kryzysem wywołanym przez epidemię i chce chronić swoje oszczędności. Wykorzystują to oszuści, którzy w Internecie przedstawiają oferty inwestycji w waluty, dobra lub surowce. Mają one „gwarantować” stałe i bezpieczne zyski na wysoki procent.  Pamiętajmy, że przez tzw. „okazje”, możemy stracić swoje oszczędności. Uważnie sprawdzajmy oferty, nie dokonujmy przelewów na nieznane nam konta. Bądźmy też wyczuleni na: specjalne okazje tanich zakupów, ubezpieczenia od wirusa czy oferty inwestowania na podstawie niezrozumiałych dla nas zasad.

Piramidy finansowe
Niektóre piramidy ukrywają się pod pozytywnie wyglądającymi stronami internetowymi promującymi przedsięwzięcia biznesowe, darmowe szkolenia online, inicjatywy społeczne. To może być np. projekt inwestycyjny z małą opłatą startową, z której część ma być przekazywana na cele charytatywne, a warunkiem otrzymania udziałów jest promowanie przedsięwzięcia wśród znajomych. Po jakimś czasie okazuje się, że nawet coraz wyższe wpłaty nie pozwalają na osiągnięcie zysku, a warunkiem odzyskania zainwestowanych środków jest wprowadzenie nowych osób do systemu.
Biorąc udział w zbiórce pieniężnej, upewnijmy się też, że mamy do czynienia z wiarygodnymi podmiotami, które faktycznie wspierają chorych czy słuszny cel.
 
Oferty pomocy
Okazją dla oszustów jest także odwołanie lotów, wycieczek czy imprez. Bądźmy ostrożni, gdy otrzymamy ofertę odzyskanie pieniędzy, np. za wyjazd, bilet do teatru.
Uważajmy również na oferty dodatkowych pieniędzy czy szkoleń, które mogą być przedstawiane jako pomoc dla konsumentów lub przedsiębiorców w związku z epidemią.
Pamiętajmy, że instytucje świadczące pomoc zapewniają także bezpłatne doradztwo.

Fake newsy
Rozpowszechnianie fałszywych informacji w Internecie to nie tylko wprowadzenie ludzi w błąd, ale czasem także próba wyłudzenia pieniędzy lub danych. To może być np. e-mail z informacją, że nasze konto zostało zamrożone przez rząd z uwagi na stan wyjątkowy.
W takich sytuacjach nie klikajmy w żadne linki, nie otwierajmy załączników, nie dokonujmy wpłat, a także nie logujmy się też na nieznane strony.
 
Uwaga na złodziei
Złodzieje wykorzystują też czas epidemii, by dostać się do naszych domów, np. pod pretekstem sprzedaży maseczek, płynów do dezynfekcji, testów na wirusa. Mogą zdarzyć się próby podszywania się pod urzędników sanitarnych, którzy nakazują opuszczenie mieszkania, wskazując, że ktoś z kim mieliśmy kontakt został zakażony koronawirusem. W takich przypadkach od razu zawiadamiajmy policję.


Lista ostrzeżeń UOKiK: www.uokik.gov.pl/ostrzezenia_konsumencki


Źródło: UOKiK