Zaloguj się

W minioną sobotę, 21 kwietnia 2018r. w Limanowej odbyły się najważniejsze w naszym kraju zawody w dyscyplinie Karate Kyokushin - 45 Mistrzostwa Polski Seniorów Karate Kyokushin. Bank Spółdzielczy w Limanowej był Partnerem przedsięwzięcia.

Zaszczyt organizacji jubileuszowych, 45 Mistrzostw Polski Seniorów Karate Kyokushin przypadł w udziale klubowi sportowemu ARS Klub Kyokushinkai. Współorganizatorami mistrzostw byli: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Starostwo Powiatowe w Limanowej oraz Urząd Miasta Limanowa.

Do rywalizacji sportowej w tegorocznych MP zgłosiło się początkowo 130 karateków - kobiet i mężczyzn reprezentujących 60 polskich klubów zrzeszonych w Polskim Związku Karate. Ostatecznie, po weryfikacji zawodników, która odbyła się w przeddzień zawodów w mistrzostwach wzięło udział 112 zawodników z 54 klubów zrzeszonych w Polskim Związku Karate. Sędzią głównym zawodów był shihan Andrzej Drewniak (9 Dan), a sędzią technicznym shihan Edward Urbańczyk (5 Dan). Zawody sędziowało łącznie 50 sędziów.
 
Rywalizacja sportowa przebiegała na adekwatnym do rangi zawodów poziomie, a widowiskowe kombinacje technik nożnych lub ręcznych w wykonaniu zawodników wywoływały aplauz licznie zgromadzonej na trybunach limanowskiej hali publiczności. W tej elitarnej grupie karateków znalazły się trzy zawodniczki ARS Klub Kyokushinkai, które z dumą i honorem reprezentowały miasto Limanowa: Renata Sukiennik oraz dwie zawodniczki o identycznym imieniu i nazwisku - Justyna Zelek (starsza) oraz Justyna Zelek (młodsza). Dla całej trójki dziewcząt były to pierwsze zawody tak wysokiej rangi w ich karierze, co więcej dla dwóch z nich były to pierwsze zawody w ich życiu, w których rywalizowały na zasadach „full contact”. Mimo to limanowianki zaprezentowały się bardzo dobrze i bez kompleksów. Co prawda decyzją sędziów przegrały swoje walki na etapie eliminacji, ale w żadnym razie nie dały powodu do wstydu, a wręcz przeciwnie. Jak powiedział ich trener: „zaangażowanie i postawa naszych zawodniczek podczas tegorocznych Mistrzostw Polski daje podstawę sądzić, że w przyszłości mają duże szanse na medale w zawodach tak wysokiej rangi. Należą się im wielkie brawa”.

Od strony organizacyjnej zawody zostały zorganizowane i przebiegały na najwyższym poziomie - do czego przyzwyczaił nas już ARS Klub Kyokushinkai, kierowany przez sensei Arkadiusza Sukiennika (4 Dan). Były one wspaniałą reklamą wyjątkowej dyscypliny sportu, jaką jest Karate Kyokushin, ale również doskonałą promocją Miasta Limanowa i całego naszego regionu. Rywalizacja sportowa przebiegała na trzech matach. Mata główna, na której odbywały się wszystkie walki finałowe znajdowała się na specjalnej platformie otoczonej tzw. rampą, na której został umieszczony system oświetlenia i nagłośnienia sterowany komputerowo. Szczególnie widowiskowo została przygotowana ceremonia oficjalnego otwarcia mistrzostw. Na dźwięki japońskiego bębna Taiko wszyscy zawodnicy weszli do hali zawodów przez bramę Tori, przy dźwiękach japońskiej muzyki i w blasku specjalnie zaprogramowanego oświetlenia dodającego ceremonii otwarcia niezwykłego nastroju. Wszystkie walki finałowe były poprzedzane dźwiękiem bojowych bębnów Taiko.

Oficjalnego otwarcia 45 Mistrzostw Polski Seniorów Karate Kyokushin dokonali: Pani Urszula Nowogórska – Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz Wiceprezes Polskiego Związku Karate – shihan Andrzej Drewniak (9 Dan). Podczas oficjalnego otwarcia zawodów obecni byli również i głos zabrali: Pan Wiesław Janczyk - Poseł na Sejm RP, Pani Sylwia Kubacka, która w imieniu Posła na Sejm RP – Pana Józefa Leśniaka wręczyła Arkadiuszowi Sukiennikowi list gratulacyjny, Pani Justyna Tokarczyk – Dyrektor Wydziału Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości Starostwa Powiatowego w Limanowej, Pani Jolanta Juszkiewicz – Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa, która w imieniu Burmistrza Miasta Limanowa wręczyła Arkadiuszowi Sukiennikowi Nagrodę Burmistrza Miasta Limanowa za wybitne osiągnięcia sportowe w roku 2017. Obecni byli również przedstawiciele mediów: Pani Ewa Krysztopowicz – TVP Kraków, Pan Sławomir Wrona - Radio Kraków, Przemysław Antkiewicz – limanowa.in.

Podczas ceremonii otwarcia delegacja członków klubu ARS Klub Kyokushinkai wręczyła swojemu trenerowi i założycielowi klubu – sensei Arkadiuszowi Sukiennikowi tablicę pamiątkową i specjalnie wykonany tort z okazji jubileuszu 10-lecia działalności ARS Klub Kyokushinkai, który to jubileusz przypada w bieżącym roku. Odśpiewano również 100 lat. Jak powiedział później Arkadiusz Sukiennik: „było to dla mnie totalne zakończenie, zupełnie się tego nie spodziewałem, bo nie planowaliśmy obchodów tego jubileuszu, a zwłaszcza podczas MP”.

Mistrzostwa były w całości transmitowane na żywo za pomocą łączy internetowych. W hali zawodów pojawiły się reporterzy TVP Sport, TVP Kraków oraz Radia Kraków.

Patronat honorowy nad mistrzostwami objęli:  Pani Urszula Nowogórska – Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego, Pan Wiesław Janczyk – Poseł na Sejm RP, Pan Józef Leśniak – Poseł na Sejm RP, Pan Jan Puchała – Starosta Limanowski, Pan Władysław Bieda – Burmistrz Miasta Limanowa, Pan Jarosław Pachut – Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji (IPA)–Region Limanowa.

Patronat medialny sprawowali: TVP Sport, TVP Kraków, Radio Kraków, Sportowy24.pl, Portal informacyjny Limanowa.in.

W TVP Kraków o 45 MP Seniorów Karate Kyokushin - Limanowa 2018r. Polecamy od 4 minuty.

http://krakow.tvp.pl/36911627/22042018

Link do relacji w TVP Sport

http://sport.tvp.pl/36903148/polska-karate-stoi-olimpijska-nadzieja

 
To wspaniałe wydarzenie było możliwe do zrealizowania dzięki wsparciu życzliwych instytucji, którymi są: Województwo Małopolskie, Starostwo Powiatowe w Limanowej, Urząd Miasta Limanowa oraz firmy: PAK-FOL, PDM LIMDROG, JAW-TRANS, BROWARS, Bank Spółdzielczy w Limanowej, Szpital Powiatowy w Limanowej, Agencja Ubezpieczeniowa DORATEX, Sklep Sportowy KOPERNIAK, Madake Budo Shop, HORTEX, TYMBARK, Limanova Hotel.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego