Zaloguj się

W ostatnią sobotę, z udziałem Zarządu i Pracowników Banku, odbyła się 34. Pielgrzymka Bankowców na Jasną Górę pod hasłem: „Maryjo, Oblubienico Ducha Świętego, módl się za nami”.

Historia pielgrzymek środowiska bankowego sięga 1986 r. Za organizację tegorocznego pielgrzymowania odpowiedzialne było Duszpasterstwo Bankowców działające przy kościele OO. Paulinów w Warszawie przy ul. Długiej wraz z duszpasterzem o. Markiem Tomczykiem, przeorem paulinów w Warszawie. „Chcieliśmy podkreślić, jak ważne w naszym życiu społecznym i narodowym są banki polskie, i złoty - mówi Ewa Popowska z warszawskiego duszpasterstwa, emeryt Narodowego Banku Polskiego - W obecnym czasie ta ogromna eskalacja, którą widzimy i słyszymy, która chce nam ten złoty zabrać i zastąpić euro, musimy bronić tej złotówki, to przyczynia się również do rozwoju naszego kraju”.
O godz. 11.00, Mszy św. na Szczycie przewodniczył bp Piotr Jarecki z Warszawy. W Eucharystii uczestniczyli bankowcy i ich rodziny, prezesi i dyrektorzy banków, na czele z Krzysztofem Pietraszkiewiczem, prezesem Związku Banków Polskich. W imieniu ojców i braci paulinów zebranych powitał o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry. W homilii bp Jarecki mówił o intencjach pielgrzymowania. „Zapamiętałem sobie z wykładu, że w tej dziedzinie (bankowości) jest zaangażowanych około 160 tys. ludzi, to jest spore miasto, a więc ogarniamy myślą ich wszystkich podczas tegorocznej, 34. pielgrzymki, ażeby poprzez swoją pracę wzrastali w swoim człowieczeństwie”.
„Bankowcy, którzy przyjeżdżają na Jasną Górę, nie stają się bankowcami katolickimi, bo nie ma pieniądza katolickiego i tak naprawdę nie ma banku katolickiego, tak samo jak nie ma gospodarki katolickiej, czy polityki katolickiej. Natomiast przybywając tutaj pragną się uczyć i utwierdzić w tym, co nazywamy chrześcijańską inspiracją, czy chrześcijańskim stylem uprawiania danej dziedziny - podkreślał bp Jarecki - Jakiego stylu bycia bankowcem chcemy i mamy się tutaj uczyć? Jest to styl życia dla drugiego człowieka i styl stawania się darem dla drugiego, a nigdy nie używania drugiego dla siebie”.
Po Mszy Św. bankowcy zgromadzili się na wałach jasnogórskich, by rozważać stacje Drogi Krzyżowej. Pielgrzymowanie zakończyła modlitwa zawierzenia w Kaplicy Cudownego Obrazu.
Transmisja Mszy św. Pielgrzymki Bankowców na kanale YouTube Jasnej Góry - www.youtube.com

Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry